Yıllık ücretli izinler
Yıllık ücretli izinler
ASGARİ YILLIK ÜCRETLİ İZİN SÜRELERİ (10.06.2003'ten İtibaren)

                    HİZMET SÜRESİ                                                                           YILLIK İZİN SÜRESİ

1 YILDAN 5 YILA KADAR (5 YIL DAHİL) OLANLAR                                                14 İŞ GÜNÜ
5 YILDAN FAZLA 15 YILDAN AZ OLANLAR                                                            20 İŞ GÜNÜ
15 YIL (DAHİL) FAZLA OLANLAR                                                                            26 İŞ GÜNÜ
18 ve daha küçük yaştaki işçiler ile 50 ve daha yukarı yaştakiler en az         20 İŞ GÜNÜ

Yıllık ücretli izinlerde sıkça yapılan hatalardan biri 5. Yılını dolduran çalışanların yıllık izin haklarındaki 21 günlük sürenin ne zaman başlayacağıdır. Örneğin 2008 yılında işe giren bir çalışan 2013 yılında kullanacağı yıllık iznini 21 gün olarak bilmektedir. Oysa iş kanununda yıllık ücretli izin hakkı takip eden yıl kullanılır.

Dolayısıyla 10.02.2008 tarihinde işe giren bir kişinin 5 yıllık çalışma süresi 10.02.2013 tarihinde dolacağından 21 günlük izin hakkını 6. Yıl olan 10.02.2014 tarihinde itibaren kullanacaktır. Hafta tatilinin dışında yıllık ücretli izin süresine denk gelen, milli ve dini bayram süreleri kadar, yıllık ücretli izin süresi uzar.

Yıllık izinlerde en çok yapılan hatalardan biri de Cumartesi çalışmayan iş yerlerinde yıllık izin süresi hesaplanırken Cumartesi günlerinin yıllık izin hesabına dâhil edilmemesidir. Bir başka deyişle kişi yıllık iznini hesaplarken Cuma'dan sonra doğrudan Pazartesiye geçmektedir. Oysa Cumartesi günü çalışılmaması şirketin kendi yönetiminin almış olduğu bir karardır. Çalışma hayatında cumartesi günü resmi tatil değildir.

Dolayısıyla iş yeri cumartesi çalışmıyor olsa bile cumartesi günü yıllık ücretli izin süresine dahil edilmek zorundadır. 
Copyright 2010 - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright 2010 - Tüm Hakları Saklıdır