Sgk Kayıtdışı ile mücadelede yeni yöntemler geliştirdi...
Sosyal Güvenlik kurumu kayıt dışı çalışmalar ile mücadele etmek üzere yeni uygulamaları hayata geçirdi. Bu kapsamda devlet kurumları ile bilgi paylaşım sistemi hayata geçirildi. Buna göre:
 
* Şirket taşıtının trafik kuralını ihlali halinde, şoförün şirket çalışan olmaması SGK tarafından kayıtsız istihdam sayılacak ve ceza tarihi itibariyle re'sen sigorta tescili yapılacak.

* İşveren tarafından bankaya yatırılan maaş ödemelerinin tutarları her ay sgk ile paylaşılacak. Arada fark olması veya sgk'sız çalışana maaş ödenmesi halinde cezai işlem uygulanacak.

*İşçilerin kredi kullanması için işverenin iyi niyetle verdiği yüksek rakam içeren maaş yazılarının hepsi banka tarafından sgk ile paylaşılacak, bildirgede gösterilmeyen tutarlar için cezai işlem uygulanacak.

*Ticari hesaplara hesap sahibi dışında para yatıranların kimlik bilgileri bankalarca SGK ile paylaşılacak

* Jokey ve apranti lisansları SGK il müdürlüğüne gönderilecek.*Belediyeler otobüs terminalinde çalışanlara ait bilgileri SGK'ya verecek.

* Taksi, minübüs ve halk otobüsü çalışanlarına ait bilgileri belediyeler SGK'ya verecek.

* Öğrenci servisi hizmeti veren aracın şoför ve hostes bilgilerini belediyeler SGK'ya bildirecek.

* İşletmeler ile yapılan elektrik, su, doğalgaz, tekekom abonelik bilgileri ve işlem yapan kişiler ilgili kurum tarafından SGK'ya bildirilecek.

* Otel, motel, han, pansiyon, bekâr odaları, kamp, kamping, tatil köyü ve benzeri yerlerde çalışanların kimlik bilgileri emniyet ve jandarma tarafından SGK'ya bildirilecek.

*Gıda sektöründe çalışan ve sağlık bakanlığına bağlı kurumlarda portör muaynesi yaptıranlar ilgili kurum tarafından listelerle SGK'ya bildirilecek.

*İşverenlerin yanında çalışanlarla ilgili en yakın kolluk kuvvetine (polis veya jandarma karakollarına) yaptıkları 'Kimlik bildirim formları' İlgili kolluk kuvvetleri tarafından SGK' ya bildirilecek.

* Kamyon, tır şoförleri ulaştırma, denizcilik ve haberleşme bakanlığı tarafından SGK'ya bildirilecek.

*Vergi dairelerince tutulan tüm yoklamalar SGK ile paylaşılacak, yoklama tutanaklarındaki işçi sayıları ve isimler SGK kayıtları ile karşılaştırılacak.

* Sgk tarafından ulaşılan tüm veriler anında vergi daireleri paylaşılacak ve vergi ziyahı doğmuşsa bir ceza da vergi dairesi tarafından kesilecektir.
Copyright 2010 - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright 2010 - Tüm Hakları Saklıdır